Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Historie
Myšlenka konference LinuXchange vznikla před dvěma lety jako reakce na můj příspěvek v konferenci linux(zavinac)linux.cz. Stěžoval jsem si v něm, že je většina akcí pořádána ve velkých městech, jako je Praha, a tak je pro většinu zájemců z mého okolí nedostupná.
Po odeslání příspěvku začala druhý den přicházet lavina e-mailů. Psali mi zájemci o přednášky, ale také lektoři. Jediným dotazem jsem tak získal základní seznam lektorů i účastníků. Přesto jsem se neodvažoval tuto akci uspořádat a v tom smyslu jsem hledal lidi, kteří by konferenci spolupořádali. Potom přišel e-mail s výzvou. Vzpomínám si jen, že se jednalo o staršího pana učitele, jenž mi usnadnil rozhodnutí. Dovolím si uvedený mail ocitovat:
"Dobrý den, psal jste, že nemáte žádnou akci ve vašem okolí. Myslím, že po vašem příspěvku již máte dostatek lektorů i účastníků, se kterými byste mohl akci pořádat. Pokud si budou lidé stále stěžovat, věci nepůjdou kupředu. Doufám, že se vám vaše akce podaří."
Linuxchange 2003 proběhl bez větších problémů a i přesto, že se jednalo o první ročník, byl příznivě hodnocen na http://www.abclinuxu.cz. Tímto se ze mne stal organizátor akce LinuXchange 2003.
Nový ročník
Po ukončení LinuXchange jsem měl dobrý pocit - vše se zdařilo, až na pár maličkostí. Po několika měsících mi začaly přicházet e-maily s dotazy na nový ročník. Zároveň se objevily prosby o přesun do lépe dostupných končin. Mezitím (začátek léta) v Olomouci proběhlo posezení uživatelů svobodného a open-source software nazvané Open Party Olomouc, kterou organizoval GeBu. Vzhledem k odhadovanému počtu účastníků nového ročníku LinuXchange není možné akci pořádat v režii jediného člověka, a tak došlo ke spolupráci. Olomouc se tak stala hostujícím městem nového ročníku.
Zaměření konference
LinuXchange 2004 je další ročník setkání uživatelů svobodného a open-source software. Vítána je široká veřejnost i odborníci. Linux už není pouze pro odborníky a uzavřené skupiny z univerzit. Začíná se stávat plnohodnotnou platformou pro široké vrstvy uživatelů, kteří s ním mohou na konferenci získat své první pozitivní zkušenosti, nebo prohloubit dosavadní znalosti.
Call for Papers (Hledání přednášejících)
Přijďte se podělit se svými zkušenostmi nebo se pochlubit svými produkty. Rádi bychom pozvali i firemní školitele a také hledáme sponzory. Zveme také všechny, kdo mají zkušenosti z komunitních sítí. Přijďte a pomozte rozšířit povědomí o těchto sítích. Všechny nabídky k přednáškám budou posouzeny a v případě schválení pořadateli zařazeny do programu konference.
Každá vaše přednáška, kterou na konferenci přednesete, bude přínosem. Po čase se i díky vašim informacím a radám stane ze začínajícího uživatele uživatel znalý výhod svobodných a open-source programů. Přijďte sdílet své znalosti, a tak vzdělávat další generaci uživatelů.
Přihlášky
Přihlášky, návrhy přednášek a nabídky spolupráce posílejte na info(zavinac)linuxchange.org.Harmonogram
do 15. října 2004 - konec přijímání přihlášek přednášejících
do 20. října 2004 - ukončení přijímání nabídek komerční spolupráce a sponzoringu
do 22. října 2004 - zveřejnění programu
do 15. listopadu 2004 - ukončení registrace učastníků
20. - 21. listopadu 2004 - konání akce
http://www.linuxchange.org
info(zavinac)linuxchange.org
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: